پربازدیدترین ها

کد خبر: 239519 ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

اثرات زلزله سرپل‌ذهاب همچنان باقی است؛

انتظار ۷ساله ساکنان شهرک شهید شیرودی سرپل‌ذهاب

بازی دراز ۱۴۰۴ : برخی از بلوک‌های ساختمان شهرک شهید شیرودی سرپل‌ذهاب پس از هفت سال تخریب کماکان بازسازی نشده‌اند و این موضوع موجب گلایه‌های ساکنان این مجتمع شده است.

انتظار ۷ساله ساکنان شهرک شهید شیرودی سرپل‌ذهاب

اثرات زلزله بر ساختمان‌های مسکونی سرپل‌ذهاب همچنان ساری و جاری است و با وجود تمام ساخت و سازهای صورت گرفته در شهر و روستاهای مختلف شهرستان اما باز هم کسانی هستند که هنوز منازل مسکونی آن‌ها بازسازی نشده و بعد از گذشت قریب به هفت سال همچنان در منزل خود ساکن نشده‌اند.  

 یکی از واحدهای مسکونی بازسازی‌نشده از زلزله سال ۹۶ ساختمان‌های سه بلوک مسکونی شهرک شهید شیرودی است که هنوز خانه‌های آن‌ها بازسازی‌نشده و همچنان مستأجر هستند.  

 شهرک شهید شیرودی در جریان زلزله سال ۹۶ یکی از مکان‌هایی بود که آسیب بسیاری دید و تمام واحدهای این شهرک مسکونی که از مسکن‌های مهر دولت نهم و دهم بوده به گونه‌ای آسیب دیدند اما سه بلوک از آن‌ها به‌طور کلی تخریب شد و بازسازی آن‌ها خلاف سایر بلوک‌ها که مقاوم‌سازی و تعمیر شدند از صفر شروع به ساختن کردند و اکنون بعد از هفت سال همچنان ساکنین این سه بلوک در بلاتکلیفی هستند.  

 ۲۱ بلوک این شهرک مسکونی مقاوم‌سازی و تعمیر شدند و به صاحبان آن‌ها واگذار شد و اکنون چند سالی است که در واحدهای خود در حال زندگی هستند اما صاحبان این سه بلوک تخریب‌شده همچنان در بلاتکلیفی بوده و در شهرستان مستأجر شده‌اند.  

 پیگیری‌های انجام شده بارها در خصوص بازسازی این سه بلوک به اعلام تاریخ‌های مختلفی برای افتتاح و بهره‌برداری از بلوک‌های مذکور منجر می‌شد اما این تاریخ‌های اعلام شده هم گذشتند و ساختمان‌ها هنوز ساخته نشده‌اند. 

  احمدی یکی از مالکان این واحدها در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز؛ اظهار داشت: بازسازی واحدهای ما هفت سال به طول انجامیده در حالی که سایر بلوک‌ها بعد از دو سال اتمام یافته و مالکان هم در آن‌ها سکونت یافتند.  

 وی افزود: کسی به ما جواب مشخصی نمی‌دهد و نمی‌دانیم کی این انتظار قریب به هفت‌ساله به پایان می‌رسد.   یکی از مشکلات و موانع بر سر راه اتمام بازسازی این واحدهای تخریبی کمبود منابع اعتباری است که در مقاطع مختلف باعث رها شدن کار توسط پیمانکار شده و زمان اتمام بازسازی را به تعویق انداخته است.   

واحدهای مسکونی شهرک شهید شیرودی آماده تحویل به مالکین است   غیاثی در گفتگو با خبرنگار ما ؛ اظهار داشت: سه بلوک از مسکن‌های شهرک شهید شیرودی در زلزله سال ۹۶ به کلی تخریب شد که کار بازسازی آن با انتخاب پیمانکار آغاز شد و هم‌اکنون این واحدهای مسکونی نیز آماده شده است.  

 رئیس راه و شهرسازی سرپل‌ذهاب افزود: کار بازسازی این سه واحد در ابتدا بر عهده ستادهای معین بنیاد مسکن بود که در نیمه راه کار را رها کرده و مسکن و شهرسازی عهده‌دار کار بازسازی شد.  

 وی افزود: ستاد معین بنیاد با استفاده از تسهیلات دولتی قسمتی از کار را انجام داد و در ادامه وزارت راه و شهرسازی و منابع اعتباری وزارتخانه کار را انجام داد.   رئیس راه و شهرسازی سرپل‌ذهاب خاطرنشان کرد: کار بازسازی به پایان رسیده و فقط گازکشی مانده که ظرف یکی دو ماه آینده انجام خواهد شد.

   غیاثی گفت: مالکان می‌توانند برای انجام امور واحدهای مسکونی خود همچون کابینت و کمد دیواری و… بدهی خود به تعاونی را پرداخت کرده و واحد خود را تحویل بگیرند.   

وی ادامه داد: مبلغ بدهکاری بیشتر از ۶۰ میلیون تومان بود که با پیگیری‌های فرماندار ۴۵ میلیون آن را راه و شهرسازی برعهده گرفته و فقط باید ۱۳ میلیون تومان را پرداخت کنند که مالکین از پرداخت آن امتناع کرده و تعاونی نیز واحدها را تحویل نمی‌دهد و این موضوع باعث عقب افتادن تحویل واحدها شده است.   

بر اساس سخنان رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان واحدها آماده واگذاری به مالکان برای انجام امور کابینت و کمد دیواری و نظافت است و پس از اتمام گازکشی نیز آماده ساکن شدن است ولی تأخیر در پرداخت بدهی مالکان به شرکت تعاونی مربوطه باعث‌عدم تحویل به مالکان شده است.   واحدهای مسکونی شهید شیرودی کمتر از یک‌ماه دیگر آماده افتتاح می‌شوند  

صدراله بابلی نیز در گفتگو با خبرنگار ما ؛ اظهار داشت: دو بلوک از مسکن‌های شهرک شهید شیرودی آماده شده و آسانسورهای آن نیز در حال نصب است.  

 فرماندار سرپل‌ذهاب افزود: یک بلوک نیز بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار گازکشی بلوک‌ها باقی‌مانده و پس از پایان گازکشی که اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار است، افتتاح خواهند شد.  

 وی تصریح کرد: مسکن و شهرسازی متعهد به انجام سریع اقدامات گازکشی شده و پیش‌بینی ما این است که این واحدهای مسکونی ظرف کمتر از یک‌ماه به بهره‌برداری برسند.   

 امیدواریم با رفع مشکل و موانع مدجود بر سر راه افتتاح و تحویل این سه بلوک از شهرک شهید شیرودی کارنامه بازسازی این شهرک مسکونی در سرپل‌ذهاب نیز به پایان برسد و واحدها تحویل مالکان شود.