پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 239617 ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹

دادستان کرمانشاه:

برخورد با قاچاق گندم در کرمانشاه تشدید می‌شود

بازی دراز 1404:دادستان کرمانشاه از برخورد شدید قضایی با قاچاقچیان گندم در استان خبرداد.

برخورد با قاچاق گندم در کرمانشاه تشدید می‌شود

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ حمیدرضا کریمی امروز شنبه در جمع خبرنگاران، با اشاره به نقش بسیار مهم گندم در تأمین امنیت غذایی جامعه، اظهارکرد: گندم به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین کالاها در سبد غذایی خانوار به‌دلیل نقش مهمی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشورها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه ایفا می‌کند، در تمام دنیا یک محصول استراتژیک به‌شمار می‌رود. 

دادستان کرمانشاه افزود: علی‌رغم اینکه گندم محصولی بسیار مهم در نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شود، اما در سال‌های اخیر روند قاچاق آن به‌دلیل بالا رفتن قیمت گندم در کشور همسایه افزایش یافته و برخی از افراد سودجو تحت عنوان (سلف خری) درصدد هستند تا با استفاده از این شرایط نسبت به انباشت و قاچاق محصولات استراتژیک همچون گندم به کشورهای همسایه و کسب سود هرچه بیشتر اقدام کنند. 

وی با تأکید براینکه این اقدام باعث تشویق اذهان عمومی می‌شود، تصریح کرد: اخلال در نظام اقتصادی و در نتیجه گران شدن نامتعارف قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم از دیگر پیامدهای منفی احتکار و قاچاق گندم به‌شمار می‌رود. 

کریمی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر نیز مقام معظم رهبری در خصوص لزوم جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی تأکیداتی داشته‌اند که اهمیت این مسئله را نشان می‌دهند. 

دادستان کرمانشاه در ادامه تأکید کرد: تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های ذیربط و دادستان‌های شهرستان‌های مرزی باید به‌منظور پیشگیری از اخلال در نظام اقتصادی و در جهت صیانت از حقوق عمومی و تأمین آرامش ذهنی و روانی شهروندان اقداماتی را در جهت جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی و بویژه گندم در دستور کار قرار دهند. 

وی با تاکید براینکه مقابله با قاچاق کالاهای اساسی همچون گندم در مرزهای استان در دستور کار نیروهای نظامی و امنیتی قرار گیرد، گفت: تمام مرزهای ورودی و خروجی استان باید به دقت مورد رصد قرار گیرد. 

کریمی اضافه کرد: همچنین دستگاه‌های ذیربط باید اماکن دپویی که خارج از سیستم دولتی گندم را خریداری و انبار کرده‌اند را شناسایی و بر آن‌ها نظارت کامل به عمل آورند. 

دادستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: گندمی که توسط کشاورزان استان تولید می‌شود، باید با تمهیداتی در سریع‌ترین زمان ممکن از آن‌ها خریداری و وجه آن نیز پرداخت شود. 

کریمی اضافه کرد: پلیس فتا نسبت به شناسایی افرادی که از طریق فضای مجازی نسبت به خرید غلات مانند گندم، جو، برنج و. . . به صورت عمده فعالیت می‌کنند، اقدام و ضمن اخذ تعهد کتبی به آنان هشدار داده شود که در صورت خرید و انبار نمودن گندم، تمامی محصولات دپو شده توقیف و به سیلوهای دولتی انتقال داده می‌شود. 

وی با تأکید براینکه هرگونه دپو، احتکار و قاچاق گندم در استان مجازات‌های قضایی به‌دنبال خواهد داشت، عنوان کرد: گاها برخی از سودجویان، گندم‌هایی را که انبار کرده‌اند، به کارخانجات آرد تحویل می‌دهند و پس از اینکه به آرد تبدیل شد آن را قاچاق می‌کنند که در این زمینه نیز تمهیدات لازم برای جلوگیری توسط دستگاه‌های ذی‌ربط باید انجام گیرد. 

 

منبع: روابط عمومی دادستانی کرمانشاه

انتهای خبر/

توسط سمیرا حیاتی