پربازدیدترین ها

سرویس: اقتصادی کد خبر: 239637 ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۰

در سرپل‌ذهاب صورت گرفت :

برگزاری جلسه بررسی مشکلات حوزه مسکن روستایی شهرستان‌های غربی استان

بازی دراز 1404:جلسه بررسی مسائل حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مشکلات روستاهای شهرستان‌های غربی استان کرمانشاه به میزبانی سرپل‌ذهاب برگزار شد .

برگزاری جلسه بررسی مشکلات حوزه مسکن روستایی شهرستان‌های غربی استان

جلسه بررسی مسائل حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مشکلات روستاهای شهرستان‌های سرپل‌ذهاب ، گیلان‌غرب و قصرشیرین باحضور نماینده حوزه قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی ، معاون امور عمرانی استاندار ، مدیرکل بنیاد مسکن استان ، رؤسای بنیاد مسکن ، بخشداران و شوراهای بخش شهرستان‌های مذکور به میزبانی سرپل‌ذهاب برگزار شد .

فرماندار سرپل‌ذهاب در حاشیه این جلسه در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت : جلسه ای با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ، معاون عمرانی استاندار ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ، مدیر کل بنیاد مسکن استان جهت بررسی امورات مربوط به بنیاد مسکن شهرستان‌های غربی استان به میزبانی سرپل‌ذهاب برگزار شد .

صدراله بابلی افزود : دراین جلسه که رؤسای بنیاد مسکن شهرستان‌های سرپل‌ذهاب ، گیلان‌غرب و قصرشیرین و بخشداران و شوراهای بخش این شهرستان‌ها حضور داشتند به مسائل مختلف روستاهای شهرستان‌های غربی استان رسیدگی شد .

وی تصریح کرد : شهرستان سرپل‌ذهاب دارای تعداد ۲۰۰ روستا است که تعداد  ۱۸۷ روستا دارای سکنه است ۱۴۰ روستا بالای ۲۰ خانوار و ۴۷ روستا زیر ۲۰ خانوار و ۱۳ روستاها در نوار مرزی فاقد سکنه است .

ایشان با اشاره به خدمات انجام شده در حوزه راه روستایی اذعان داشت : در طول دوسال گذشته بیش از ۱۵۱ هزار متر مربع آسفالت در محورهای روستایی با اعتباری بالغ بر ۶۰۰میلیارد ریال اعتبار انجام شده که یک کار بزرگ و قابل تقدیر است .

نماینده عالی دولت در شهرستان گفت : در جلسه امروز تصمیمات خوبی در خصوص طرح هادی اتخاذ شد ، ۳۳ روستا که نیاز مبرم داشتند و ۱۲ روستا نیز از مصوبات سفر استاندار بود و مصوب شد که طرح هادی جمعاً در ۴۵ روستا انجام خواهد گرفت که باید براساس اولویت بندی اجرا می‌شود ضمن اینکه به دلیل انجام عملیات گازکشی در برخی مناطق ، باید نگاهمان به این روستاها باشد ، اعتبار آن نیز تخصیص یافته است .

بابلی گفت : مقرر شد که منابع اعتباری تا پایان سال مالی ۱۴۰۳ کار اجرایی طرح هادی روستاهایی که مصوب شدند انجام شود .

 وی افزود : یکی از موضوعاتی مهم شهرستان نخاله‌هایی هست که بعد از زلزله در محدوده برخی روستا وجوددارد و مقرر شد که قسمتی توسط بنیاد مسکن و بخشی نیز توسط شهرداری برداشته شود.  

ایشان در ادامه با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن روستایی افزود : ۳۰۰ هکتار زمین جهت او ‌نهضت مسکن روستایی شناسایی شده و تا کنون یک هزار و ۵۰ قطعه مصوب و در سامانه قرار گرفته که به واجدین شرایط واگذار خواهد شد.

نماینده عالی دولت در شهرستان تصریح کرد : ۱۴۸ فقره تسهیلات روستایی ۳۵۰ میلیون تومانی ۵ درصد با بازپرداخت ۲۰ ساله به بانک‌ها معرفی شده اند که تاکنون تعداد ۹۰ پرونده در بانکها انعقاد قرارداد شده است .

بابلی افزود : در این جلسه همچنین در خصوص افزایش سهمیه تسهیلات مسکن روستایی ، اختصاص قیررایگان ، سهمیه اجرای طرح هادی و بازنگری طرح هادی ، برنامه ریزی برای بازسازی روستاهای خالی از سکنه ، عمران و آبادانی روستاها مورد بررسی قرار گرفت .    

وی در پایان افزود : یکی از ویژگی‌های خوب سرپل‌ذهاب این است که جمعیت شهری و روستایی آن تقریباً هم اندازه هستند که این وضعیت مساوی به دلیل انجام مهاجرت از شهر به روستا است که باید قدر این وضعیت را دانسته و در حوزه عمران و آبادانی مناطق روستایی تلاش کنیم .