پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 239675 ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

تعطیلی پنج‌شنبه هم منتفی شد

بازی دراز 1404:رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: بعد ازعدم تایید تعطیلی شنبه از سوی شورای نگهبان، تعطیلی پنج‌شنبه هم منتفی شد.

تعطیلی پنج‌شنبه هم منتفی شد

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»؛ محمود نجفی عرب در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: اتاق‌های بازرگانی تلاش خود را برای جلوگیری از تصویب لایحه افزایش تعطیلی که مخل کسب و کار بود را با رویکرد و نگاه ملی به کار گرفتند، در این میان، موضع اولیه اتاق بازرگانی مخالفت با افزایش تعداد روزهای تعطیل و به‌ویژه تعطیلی روز پنج‌شنبه بود که در صورت تحقق می‌توانست با کاهش دادن روزهای کاری مشترک با اغلب کشورها به سه روز در هفته، آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. 

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده این اقدام، سالانه بین ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار آسیب به دنبال داشت. 

به گفته نجفی عرب، ابتدا با پیگیری‌ها نظر کمیسیون اجتماعی مجلس تغییر کرد و بحث تعطیلی پنج‌شنبه که مدنظر دولت بود، منتفی و شنبه جایگزین شد، اما در قدم بعدی و در پیامد حضور بنده به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتم خردادماه، کلیت طرح از موضوعیت ساقط شد، بدین ترتیب فارغ از نظر شورای نگهبان، خوشبختانه بررسی لایحه دولت و مصوبه مجلس از دور خارج خواهد شد. 

وی اظهار داشت: نظر هیأت عالی نظارت نه تنها مخالفت با تعطیلی شنبه که اساساً مخالف با افزایش تعطیلات هفتگی بود، همچنین مشخص شد که دولت سیزدهم نیز اصراری برای به نتیجه رساندن لایحه پیشنهادی خود ندارد. 

نجفی عرب گفت: همچنین در این هیأت مورد تاکید قرار گرفت که پنج‌شنبه جزئی از تعطیلات رسمی کشور نیست و همه سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مکلف به ارائه خدمات از جمله خدمات تجاری هستند. 

وی افزود: صرف‌نظر کردن قانونگذار از تعطیلی روز پنج‌شنبه و ممانعت از ایجاد خسارت، برای بخش خصوصی اقتصاد کشور به منزله یک موفقیت چشمگیر است. 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم