پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
گزارش ؛

داستان تکراری مشکل آب در کرمانشاه/ این بار روستاهای سرپلذهاب

بازی دراز 1404:قصه ناتمام مشکلات کم آبی در مناطق روستایی شهرستان سرپل ذهاب کماکان ادامه دارد و با ورود به فصل گرم سال نمود بیشتری پیدا کرده است.

آب یکی از نعمت های مهم خدادادی است که مایع حیات نیز نام گرفته و وجود آن یکی از عوامل مهم رشد و شکوفایی در هر منطقه ای است.

سرپل ذهاب دارای منابع خدادادی آبی بسیاری است و از نظر منابع آبی مشکلی ندارد اما مشکل کمبود و قطعی آب در مناطق روستایی مردم شهرستان را آزار می دهد.

کم آبی در مناطق روستایی در سال های اخیر نمود بیشتری داشته و بسیاری از روستاها در بخش مرکزی سرپلذهاب و قلعه شاهین با این مشکل روبرو هستند.

کریمی از اهالی پشت تنگ ذهاب است که در این رابطه به خبرنگار بازی دراز گفت: مشکل کمبود آب سال های بسیاری است که وجود دارد و ما در طول روز خیلی از ساعات را آب نداریم و در ساعاتی هم که آب وارد لوله های ما می شود فشار زیادی ندارد و برای استفاده از آب با مشکل مواجه هستیم.

وی گفت: بهره برداری نادرست از منابع آبی منطقه یکی از علل کمبود آب در شهرستان است. با وجود منابع آبی متعدد در این شهرستان وجود مشکل کم آبی غیر قابل توجیه است و باید برنامه ریزی مناسب برای بهره برداری از منابع خدادادی در جهت رفع مشکلات مناطق روستایی انجام شود.

فتاحی از اهالی بخش قلعه شاهین در این رابطه به خبرنگار بازی دراز گفت: قطعی های مکرر آب در روستا باعث اذیت و آزار مردم شده است و باید برای رفع این مشکل تصمیم مناسبی گرفته شود.

وی گفت: یکی از دلایل کم آبی منطقه، کهنه و فرسوده بودن تاسیسات آب و شبکه های انتقال و توزیع آب روستایی در شهرستان است که بیش از ۵۰ سال قدمت دارند و دیگر کارایی لازم در بخش آبرسانی را ندارند و باید تعویض شوند.

تعویض تاسیسات و شبکه های انتقال آب نیز نیازمند تأمین اعتبارات لازم است که باید در سطح ملی توسط نماینده مجلس دنبال شود و برای آن اعتبار مناسبی تخصیص یابد.

برخی از روستاها و مجتمع های روستایی برای تأمین آب نیاز به منبع جدید و حفر چاه دارند

علیرضا کاکاوند در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: در معیت فرماندار شهرستان از روستاهای تابعه شهرستان بازدید و مشکلات حوزه آبرسانی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر کل آبفای استان کرمانشاه افزود: این بازدید از مناطق روستایی شهرستان در پی درخواست نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی انجام گرفت تا مشکلات کمبود آب آشامیدنی روستاهای دارای مشکل بررسی و برای آنها تصمیم مناسب اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: برخی از روستاها و مجتمع های روستایی برای تأمین آب نیاز به منبع جدید و حفر چاه دارند که تا چند هفته آینده کارشناس مربوطه برای بررسی و مکان یابی حفر چاه به منطقه خواهد آمد.

این مقام مسئول اذعان داشت: تعدادی از روستاها را با توجه به راه اندازی سامانه گرمسیری و از مدار خارج شدن چاه های کشاورزی می توان از طریق اجاره کردن این چاه های آب کشاورزی تامین کرد که فرماندار سرپل‌ذهاب می تواند به شناسایی و هماهنگی برای استفاده از این چاه ها اقدام نماید و ما در کمتر از یک ماه آنرا وارد مدار خواهیم کرد.

وی افزود: تکمیل پروژه های نیمه تمام در بخش آبرسانی شهرستان که از سال های گذشته شروع شده نیز می تواند بخشی از مشکلات آب مناطق روستایی شهرستان سرپل ذهاب را رفع کند.

مدیر کل آبفای استان کرمانشاه در ادامه اذعان داشت: در بخش قلعه شاهین نیز از نظر وجود منابع آبی مشکلی وجود ندارد ولی فرسودگی تاسیسات و شبکه های انتقال و توزیع آب و همچنین برداشت های اضافه ای که از منابع آبی این دهستان می شود باعث کمبود آب در روستاهای پایین دست شده است.

کاکاوند ادامه داد: از نظر بهداشتی سد سراب قلعه شاهین نیازمند لایروبی است همچنین یک بازنگری در این منطقه لازم است که با تامین اعتبار لازم تاسیسات و شبکه های توزیع و انتقال آب تعویض شود.

وی گفت: استفاده از چاه های کشاورزی اجاره ای منطقه با راه اندازی سیستم آبرسانی سامانه گرمسیری اراضی کشاورزی، می تواند راه حل مناسبی برای رفع مشکل کم آبی مناطق روستایی باشد.

فرسوده بودن خط انتقال، مخازن توزیع و شبکه های توزیع از مهمترین مشکل کم آبی منطقه است

نورالدین فرزادی پور در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: سرپل‌ذهاب دارای منابع متعددی است ولی متاسفانه یکی از مهمترین مشکلات شهرستان خصوصاً در مناطق روستایی مشکل کمبود آب آشامیدنی است.

فرماندار سرپل‌ذهاب افزود: این مشکل یکی از مطالبات بحق مردم است که ما هم از طریق نماینده مردم در مجلس و هم از طریق اداره کل مربوطه در استان پیگیر آن شدیم.

وی تصریح کرد: فرسوده بودن خط انتقال، مخازن توزیع و شبکه های توزیع از مهمترین مشکل کم آبی منطقه هم در روستاهای بخش مرکزی و هم بخش قلعه شاهین است.

فرماندار سرپل‌ذهاب خاطرنشان کرد: با سفر مدیرکل آبفای استان به شهرستان تصمیمات مناسبی برای رفع مشکلات آبرسانی به مناطق روستایی گرفته شد که امیدواریم در آینده نزدیک با اقداماتی همچون حفر چاه، استفاده از چاه های کشاورزی اجاره ای و تعویض شبکه های انتقال و توزیع آب مشکلات آبرسانی به مناطق روستایی شهرستان مرتفع و باعث رضایتمندی عمومی شود.

وی در پایان افزود: مردم نیز می توانند با صرفه جویی و مصرف بهینه آب تا حدودی از مشکلات کم آبی بکاهند.

به گزارش بازی دراز، هماهنگی و یافتن این چاه های کشاورزی و مدیریت میدانی آن با همکاری مجموعه فرمانداری و آبفای استان و تعامل مناسب با مردم امکان پذیر است و می تواند نقش موثری در رفع کم آبی برخی از روستاها باشد.

قطعاً صرفه جویی و مصرف بهینه آب نیز می تواند نقش مهمی در رفع کم آبی داشته باشد ولی در صورتی که منابع آبی در اختیار مردم قرار گیرد و بدون وجود آب عملاً صرفه جویی در مصرف معنایی ندارد؛ امیدواریم با مدیریت جهادی و انقلابی مسئولین مشکل کم آبی مناطق روستایی شهرستان مرتفع شود.