پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرپلذهاب:

خطر ویروس جهش یافته امیکرون برای همشهریان سرپلذهابی/ واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها در اولویت قرار گیرد

بازی دراز 1404:معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرپلذهاب از خطر ویروس جهش یافته امیکرون برای همشهریان سرپلذهابی خبر داد و گفت: واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها در اولویت قرار گیرد.

دکتر محسن مرادی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: شهرستان سرپلذهاب از نظر وضعیت کرونایی در رنگ زرد است و این جای  خوشحالی دارد و با تلاش همه همشهریان باید وضعیت حفظ شود و یا به رنگ‌های آبی و سفید  بهبود وضعیت بدهیم که مستلزم همکاری همه همشهریان است.

وی افزود: یک سویه جدیدی از کرونا  در اثر جهش ایجاد شده با اسم امیکرون که توسط سازمان جهانی بهداشت عنوان نگران کننده ای به این اطلاق شده ، همه ما را به حالت آماده‌باش و حساس تری درآورده که باید برای مقابله با این سوی آماده باشیم.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت این سویه جهش یافته یک وضعیت نگران کننده‌ای ممکن است به وجود بیاورد لذا ما برای دفاع در برابر این سویه جدید به دو سلاح واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها خیلی بیشتر از قبل نیاز داریم.

دکتر مرادی گفت: هیچ گونه مطالعاتی نشان نداده که واکسن هایی که وجود دارد و تزریق شده ممکن اثری روی این سویه نداشته باشد ، بنابراین ما به همین  واکسن‌ها امیدواریم و بیشتر از گذشته اهمیت واکسیناسیون مشخص می‌شود و قطعاً اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی مخصوصاً ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی است.

وی تصریح کرد: برای ایجاد ایمنی کامل در بدن قطعاً باید هر دو دُز واکسن در یک فرد تزریق شود و در زمان مناسب فرا برسد دوز یادآور هم آن شخص بگیرد .

وی تاکید کرد: دُز اول تقریباً به حد مطلوبی در شهرستان انجام دادیم و نگرانی از دور اول نداریم،کسانی که دوز تزریق نکردند مسئولیت با خودشان است.

وی گفت: نگرانی از بابت دُز دوم و سوم داریم همه همشهریان در زمان مقرر و زمانی که فرا برسد روز دوم را هم بگیرند که ایمنی در اثر دو دُز تزریق ایجاد میشود و همچنین همشهریان فعلاً بالای ۶۰ سال که در روزهای آینده سن این گروه هم کاهش پیدا می‌کند که بیشتر از ۴ ماه از واکسیناسیون شان گذشته می‌توانند دُز سوم هم دریافت کنند.

مرادی عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت واکسیناسیون مدارس در شهرستان ما مطلوب نیست،  ۹۴ و نیم درصد از دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسن گرفتند که چیزی حدود بیشتر از ۴۰۰ نفر هنوز واکسن را دریافت نکردند با توجه به اینکه دانش‌آموزان در شرایط حضوری ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با هم دارند این گروه بسیار حساس اند و باید ۱۰۰ درصدی واکسن دریافت کنند که  باعث انتقال بیماری بین دانش آموزان و به طبع خانواده آنان نشود.

وی در پایان گفت: ادارات معلمین دانش آموزانی که از زدن واکسن  اجتناب کنند حتماً باید هفته‌ای دو نوبت تست پی سی آر  با هزینه شخصی بدهند تا بتوانند  در محل کار و مدرسه حضور پیدا کند .