پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۱
فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه خبرداد:

رشد ۵۰درصدی تردد زائرین اربعین حسینی از مرز خسروی

بازی دراز۱۴۰۴: فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه از رشد ۵۰ درصدی حضور و تردد زائرین اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبرداد.

به گزارش بازی دراز۱۴۰۴: سردار کیاست سپهری در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهارداشت: مرز خسروی از لحاظ نزدیکی و دسترسی آسان به کربلای معلی از سایر مرز‌های کشور متمایز است و از نظر شرایط آب و هوایی شرایط بهتری در این فصل سال دارد.

وی افزود: زیرساخت‌های مرز خسروی امسال نسبت به سنوات گذشته بهتر شده بود و تمام امکانات برای تردد زوار اربعین حسینی به کشور عراق از طریق این پایانه مرزی فراهم شده بود.

وی تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در سطوح سیاسی شهرستان و استان با طرف عراقی، توافق لازم برای فعالیت شبانه روزی مرز خسروی امسال صورت گرفت و زوار اباعبدالله الحسین علیه السلام در سلامت و امنیت کامل به زیارت رفته وبه کشور برگشتند.

ایشان با اشاره به رشد آمار زائرین نسبت به سنوات گذشته اذعان داشت: تردد زائرین تاکنون نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است و این امر نشان‌دهنده این است که این مرز در سال آینده مورد توجه بیشتری از سوی زوار قرار خواهد گرفت و مسئولین امر باید بفکر تأمین زیرساخت‌های لازم و امکانات بیشتر برای خدمات دهی به زائرین در سال آینده باشند.

سپهری در پایان افزود: وضعیت در پایانه مرزی خسروی در شرایط خوبی است و سطح تعامل مرزبانی با مسئولین پایانه در حد مطلوبی است و تاکنون هیچگونه مشکلی برای تردد زوار دراین مرز رسمی نبوده است.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمان‌پذیر درجه‌یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته‌شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک‌شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم باهدف رونق بخشیدن به شهر و بهره‌مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می‌گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین‌المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که درگذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به‌سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و درنهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.