پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۷
دستاورد مسئولان فرهنگی در سرپل‌ذهاب؛

پروژه مصوبه سفر رهبری به کرمانشاه ۱۲ساله شد

بازی دراز ۱۴۰۴ : پروژه مجتمع فرهنگی هنری آیت‌الله خامنه‌ای یکی از پروژه‌های سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه است که بعد از گذشت ۱۲سال از آن همچنان روند عملیات ساخت و ساز آن به پایان نرسیده است.

پروژه مجتمع فرهنگی هنری آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان یکی از پروژه‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه در خواب ۱۲ساله به‌سر می‌برد در حالی‌که می‌تواند بخش عظیمی از برنامه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی شهرستان را تحت پوشش قرار دهد زیرا به گونه‌ای طراحی و ساخته شده که با بهره‌برداری از آن تمام مشکلات موجود در بخش‌های مختلف برطرف می‌شود. 

 پروژه مجتمع فرهنگی هنری آیت‌الله خامنه‌ای   در آبان‌ سال ۹۱ کلنگ‌زنی و عملیات احداث آن آغاز شد و پس از وقفه‌ای کوتاه در سال ۹۴ بار دیگر روند ساخت و ساز آن از سرگرفته شد با این توضیح که قرار بود در پایان سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد. 

 این پروژه زلزله سال ۹۶ را هم به چشم خود دیده و حتی بازسازی دوران پس از زلزله هم نتوانسته مشکل ساخت و ساز آن را حل کند بلکه همچنان بعد از گذشت ۱۲سال خبری از بهره‌برداری آن به گوش نمی‌رسد .

  رکود ۱۲ساله پروژه آیت‌الله خامنه‌ای درحالی است که در زلزله آبان‌ماه ۹۶ نیز تنها ساختمان فرهنگی و هنری شهرستان که مراسمات در آن برگزار می‌شد به علت آسیب‌دیدگی به کلی تخریب شده و امروز متاسفانه هیچ مکانی برای گروه‌های فرهنگی و هنری شهرستان وجود ندارد حتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیز در یک ساختمان استیجاری در حال فعالیت و خدمت به مردم است. 

پروژه مصوبه سفر رهبری به کرمانشاه ۱۲ساله شد  مسعود کرمی؛ از هنرمندان شهرستان سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: در شأن فرهنگ و هنر شهرستان سرپل‌ذهاب با این پیشینه باستانی و قدمت تاریخی نیست که مکان مناسبی برای فعالیت گروه‌های فرهنگی و هنری نداشته باشد.  

وی افزود: امیدواریم هرچه سریعتر تکمیل این مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری در شهرستان به اتمام برسد تا گروه‌های هنری ساماندهی شده و هنردوستان شهرستان بتوانند از خدمات مناسب بهره‌مند شوند.  

مجتمع فرهنگی و هنری آیت‌الله خامنه‌ای در زمینی به مساحت قریب به پنج هزار متر و با زیربنای دو هزار و۸۰۰ متر در حال ساخت است که دارای یک سالن آمفی تئاتر با گنجایش ۵۰۰ نفر، یک سالن روباز هزار نفری و کارگاه‌های هنری و اتاق‌هایی برای هنرمندان است که با افق و نگاه آینده‌محور و با یک طراحی بسیار زیبا که فن و هنر را با هم در آمیخته، ساخته شده است. 

 بزرگترین مشکل پروژه‌ای که به گفته مسئولان شهرستان سرپل‌ذهاب قریب به ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، مشکلات اعتباری و بودجه‌ای است که سدی محکم در برابر اتمام ساخت این پروژه شده و ۱۲ سال است که این سد بزرگ همچنان وجود دارد.

  بی‌مهری مسئولان در سطوح مختلف و تزریق قطره‌چکانی اعتبارات باعث شده که مردم، هنرمندان و هنردوستان از وجود آن محروم شده و صبری به اندازه بیش از یک دهه بر آنها تحمیل شود.  تخصیص اعتبار لازم برای احداث پروژه اگر در سال‌های ابتدایی به‌صورت کامل انجام می‌گرفت قطعا هزینه تمام شده آن با توجه به نرخ رشد تورم از سال ۹۱ تا امروز بسیار کمتر می‌شد.   

پروژه آیت‌الله خامنه‌ای دومین مجتمع فرهنگی و هنری استان کرمانشاه است  

خسرو تمری؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرپل‌ذهاب نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز ، اظهار داشت: مجتمع فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای مصوب سفر رهبری با ۸۸ درصد پیشرفت نیازمند اعتبار ۲۰ میلیار تومانی برای تکمیل و بهره‌برداری است. 

 وی افزود: عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی و هنری سرپل‌ذهاب مصوب سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۰  در حال انجام است.

  پروژه مصوبه سفر رهبری به کرمانشاه ۱۲ساله شد  تمری با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص یافته به مجتمع کافی نبوده، افزود: این مجتمع برای تکمیل روند ساخت خود ۲۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد.  

وی افزود: از سال گذشته تاکنون اتفاقات مثبتی در ساخت مجتمع صورت گرفته و هم‌اکنون پیمانکار در حال انجام کار است که امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۳ این مجتمع به بهره‌برداری برسد.  

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرپل‌ذهاب گفت: مجتمع فرهنگی، هنری این شهرستان دارای چهار هزار و ۸۰۰ متر فضا و دو هزار و ۸۰۰ متر زیربنا و سرسرای اجتماعات با ۵۳۰ نفر ظرفیت است که علاوه بر آن کارگاه‌های نمایش و اتاق‌هایی برای هنرمندان نیز در این مجتمع پیش‌بینی شده است. 

 تمری با بیان اینکه این مجتمع از استانداردهای لازم برخوردار و در آن فن و هنر با هم تلفیق شده است، ادامه داد: این مجتمع دومین مجتمع فرهنگی، هنری استان کرمانشاه از لحاظ فضا و وسعت است.  

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرپل‌ذهاب گفت: تمامی ویژگی‌های لازم در سایر مجتمع‌های فرهنگی و هنری برای استفاده از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه و دفتر فنی این اداره با نگاه کاملا فنی و هنری لحاظ شده است.  

وی اذعان کرد: ایجاد بستر لازم برای نشاط و شادمانی نوجوانان و جوانان یک اولویت است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرپل‌ذهاب با توجه به زیرساخت‌هایی که دارد کارهای بزرگی در سطح استان و شهرستان انجام می‌دهد.  

پروژه مصوبه سفر رهبری به کرمانشاه ۱۲ساله شد  درصدد تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی آیت‌الله خامنه‌ای تا پایان سال هستیم  صدراله بابلی؛ فرماندار سرپل‌ذهاب نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز ، درخصوص مجتمع فرهنگی، هنری شهرستان سرپل‌ذهاب، اظهار داشت: این پروژه از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه است که یکی از مجهز ترین پروژه‌های استان به‌شمار می‌رود و اهمیت ویژه‌ای دارد.  

وی افزود: این مجتمع دارای چهار هزار و ۸۰۰ متر فضا و دو هزار و ۸۰۰ متر زیربنا و از استانداردهای لازم برخوردار بوده و فن و هنر در این مکان تلفیق شده است.  

بابلی خاطرنشان کرد: مجتمع‌های فرهنگی، هنری برای استفاده از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه دارای چنین ویژگی‌هایی است که خوشبختانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه و دفتر فنی این اداره، نگاه کاملا فنی و هنری به این مجتمع دارند.  

وی تصریح کرد: کار ساخت این پروژه از سال ۹۱ آغاز شده و بعد از یک وقفه کوتاه به دلیل عدم تامین اعتبار ، عملیات ساخت و تکمیل آن مجدد با ۸۵درصد پیشرفت فیزیکی در دستور  کار پیمانکار جدید با اعتباری بالغ بر ۲۹میلیارد تومان قرار گرفته است.  

بابلی با تأکید بر لزوم اجرای پروژه‌های فرهنگی و هنری برای ایجاد شور و نشاط در جامعه، اذعان داشت: باید تلاش کنیم تا این پروژه هرچه سریع تر به اتمام برسد تا محلی برای فعالیت اصحاب فرهنگ و هنر فراهم شود و شاهد برگزاری برنامه های باشکوهی در این  مجتمع برای ایجاد شور، نشاط و شادی در شهرستان باشیم.  

وی در پایان افزود: با اعتباری که امسال به این پروژه اختصاص داده شد و قرارداد جدیدی که منعقد شده بسیار امیدوار به پایان کار این پروژه هستیم و درصدد هستیم تا پایان سال پروژه مذکور تکمیل و تجهیز شود. 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بازی دراز ، مجتمع فرهنگی و هنری آیت‌الله خامنه‌ای دومین مجتمع بزرگ فرهنگی و هنری شهرستان است که می‌تواند خدمات بسیار خوبی در بخش‌های مذکور ارائه دهد و باید دید که آیا بالاخره ساخت این پروژه در دولت سیزدهم که یکی از برنامه‌های آن اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره است انجام خواهد گرفت یا نه.