پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۷
ضرورت تسریع در اجرای طرح مسکن ملی؛

چشم‌انتظاری سرپلی‌ها برای خانه‌دار شدن

بازی دراز 1404:طرح ملی مسکن یکی از وعده‌های رئیس جمهور دولت سیزدهم هم در کارزار انتخاباتی و هم در ابتدای شروع به‌کار آن بود که بعد از مدت‌ها امید به خانه‌دار شدن را در دل مردم زنده کرد اما در شهرستان سرپل‌ذهاب مسکوت مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «مرصاد»، دولت سیزدهم در طرح نهضت ملی مسکن وعده ساخت سالانه یک میلیون خانه را به مردم داد و اقدامات اولیه آن بعد از روی کار آمدن دولت مردمی و انقلابی سیزدهم به سرعت در سطح کشور آغاز شد که البته سابقه این‌گونه خانه ساختن در کشور به طرح مسکن مهر بر می‌گردد که در دولت‌های نهم و دهم در کشور اجرا شد، هرچند مشکلات و مسائل مختلفی داشت اما بسیاری از مردم خصوصا قشر ضعیف جامعه را صاحب خانه کرد و با وجود تمام ضعف‌ها و کمبودها اما در میان مردم امروز از آن به نیکی یاد می‌شود.

اکنون کسانی که در آن زمان با مبالغ اندک ثبت‌نام کرده و به تدریج مبالغ و هزینه‌های آن را پرداخت کردند دارای سرمایه‌ای هرچند کم در بخش املاک هستند و افرادی که به هر دلیلی از این طرح جامانده یا خود عامدا و آگاهانه در آن ثبت‌نام نکردند امروز به‌دلیل این‌عدم بهره‌مندی عامدانه به دست خود، پشیمان هستند.

طرح نهضت ملی مسکن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مغفول ماند و تنها اقدام آن‌ها در زمینه خانه‌سازی معطوف به تکمیل برخی از پروژه‌های مسکن مهر در کشور بود زیرا شخص اول بخش مسکن دولت هیچ اعتقادی به مسکن مهر نداشت اما در دولت سیزدهم بار دیگر با طرح کردن پروژه نهضت ملی مسکن، امید در دل مردم خصوصا قشر متوسط و ضعیف جامعه زنده شد و انجام اقداماتی همچون انتخاب و تأمین زمین مناسب، انجام استعلامات و تغییر کاربری امید مردم را به خانه‌دار شدن دوچندان کرد.

در شهرستان سرپل‌ذهاب اما اجرای این طرح  با مشکلاتی مواجه شد که عمده‌ترین آن انتخاب زمین مناسب برای ساخت و ساز بود، اراضی اطراف و پیرامونی شهر سرپل‌ذهاب در چهارگوشه آن جزو اراضی کشاورزی مرغوب است و همین علت باعث شد که در چهارگوشه شهر زمینی برای ساخت و ساز وجود نداشته باشد چون نمی‌توان زمین کشاورزی مرغوب را تغییر کاربری داد و اراضی کشاورزی مرغوب را برای ساخت و ساز اختصاص داد در نتیجه انتخاب زمین به تعویق افتاده و آغاز عملیات اجرایی طرح دیرتر در این شهرستان آغاز می‌شود.

همچنین ثبت‌نام از متقاضیان شهرستانی با تأخیر انجام شد در واقع در روزهای اول که سامانه ثبت‌نام برای استان کرمانشاه باز شد، نام شهرستان سرپل‌ذهاب در میان شهرستان‌های استان وجود نداشت و مردم سرپل‌ذهاب از ثبت‌نام محروم بودند که با پیگیری‌های مسئولان شهرستانی و استانی بالاخره این مشکل حل شد و امکان ثبت‌نام برای متقاضیان سرپل‌ذهابی فراهم شد.

طرح نهضت ملی مسکن اما همچنان در شهرستان سرپل‌ذهاب با وجود ثبت‌نام متقاضیان و انتخاب زمین راکد است و هیچ‌گونه اقدامی برای ساخت و ساز آن انجام نشده و معلوم نیست که چه زمانی ساخت و سازها در این شهر مرزی جنگ‌زده و زلزله‌زده شروع خواهد شد بلکه مردم کماکان چشم‌انتظار آغاز این طرح برای خانه‌دار شدن هستند.

مهدی کرمی از اهالی شهرستان سرپل‌ذهاب که از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن است، در این باره گفت: ما ثبت‌نام خود را انجام داده و آن را تکمیل کرده‌ایم اما هنوز هیچ اتفاق مثبتی انجام نشده و نمی‌دانیم ساخت و ساز کی شروع می‌شود.

آنچه که مسلم است تعویق در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان سرپل‌ذهاب است که بعد از گذشت حدود ۳۰ ماه از عمر دولت هنوز هیچ اتفاق مثبتی که نشان دهد در نقطه‌ای از شهرستان طرح مذکور در حال انجام است حتی با احداث یک کارگاه یا تخلیه مصالح و… رخ نداده که این موضوع برای شهری که جنگ و زلزله را تجربه کرده و از مناطق محروم و مرزی استان و کشور است، به هیچ وجه قابل قبول نیست آن هم در شرایطی که در برخی از شهرستان‌های استان که وضعیت بهتری نسبت به سرپل‌ذهاب دارند اقدامات مثبتی در اجرای این طرح انجام گرفته است.



شناسایی ۷۷هکتار زمین در سرپل‌ذهاب

شهبازی؛ مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: تعداد ثبت‌نام شدگان طرح نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب ۸هزار و ۲۷۹ نفر است که تاکنون ۲هزار و ۷۱۰ نفر تایید نهایی شده و ۵هزار ۵۶۹ نفر نیز رد شده‌اند.

وی افزود: متولی انتخاب و تأمین زمین مناسب برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اداره مسکن و شهرسازی سرپل‌ذهاب است که با توجه به نبود زمین در شهر این امر تاکنون محقق نشده است.

شهبازی تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان با توجه به دستور رئیس جمهور درخصوص تأمین زمین مستعد در مناطق روستایی تاکنون ۷۰هکتار اراضی مستعد ملی حاشیه روستاهای شهرستان به‌خصوص در روستاهای نزدیک را به شهر شناسایی و معرفی کرده است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان سرپل‌ذهاب گفت: این اراضی در حاشیه تعداد ۱۱ روستای شهرستان شناسایی شده و جانمایی و استعلامات آن در دست اقدام است که باید در جلسه کارگروه مغایرت‌های طرح هادی استان مطرح و تصمیمات لازم برای این زمین‌ها اتخاذ شود.

آنچه که از سخنان رئیس بنیاد مسکن شهرستان استنباط می‌شودعدم وجود زمین مناسب و مستعد در حاشیه شهر سرپل‌ذهاب برای اجرای این طرح بزرگ است و بنیاد مسکن شهرستان با دستور رئیس‌جمهور برای انتخاب زمین مستعد اراضی ملی به حاشیه روستاهای شهرستان با اولویت روستاهای نزدیک شهر رفته است که طبق گفته مهندس شهبازی ۷۷هکتار شناسایی شده و ۵۲ هکتار از آن در دست اقدام است که اقدامات استعلام‌گیری و انتقال مالکیت زمین هم به کُندی در حال انجام است پس باید برای آغاز سریع‌تر طرح در شهرستان اقدامات اولیه انجام گیرد.



انتخاب زمین مستعد مهم‌ترین علت تأخیر در اجرای طرح نهضت ملی مسکن

غیاثی؛ رئیس اداره مسکن و شهرسازی سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: اداره مسکن و شهرسازی سرپل‌ذهاب در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب فقط وظیفه تأمین زمین را برعهده دارد که در این راستا اقدام کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه زمین مستعد ملی در حاشیه شهر وجود نداشت، اراضی معرفی شده برای اجرای طرح با دستور رئیس‌جمهور و اقدام بنیاد مسکن در حاشیه مناطق روستایی انتخاب شده و مسکن و شهرسازی درحال کسب استعلامات لازم برای تغییر مالکیت آن است.

غیاثی تصریح کرد: اداره ثبت اسناد برای تغییر مالکیت ۵۲هکتار زمین شناسایی شده به‌نام دولت که در منطقه قره‌بلاغ قرار دارد، خواستار استعلام از هفت اداره شده که تاکنون تمامی ادارات پاسخ استعلام را داده و فقط میراث فرهنگی مانده است که در روزهای آینده این اداره نیز پاسخ خواهد داد.

مدیر اداره مسکن و شهرسازی شهرستان سرپل‌ذهاب در پایان افزود: طرح نهضت ملی مسکن هم‌اکنون در حال انجام مطالعه توسط مشاور طرح است که با تهیه طرح مطالعه و ارسال آن به شورای‌عالی معماری و شهرسازی استان و تایید آن کار اجرایی آغاز می‌شود.

اداره مسکن و شهرسازی نیز مهمترین دلیل تعویق طرح نهضت ملی مسکن را همان انتخاب زمین مستعد عنوان کرد که با توجه به نبود زمین در حاشیه شهر آن‌ها را رهسپار روستاها و فاصله‌ای بیشتر با شهر کرده است که باید دید آیا این اراضی انتخاب شده در روستاها بالاخره به نتیجه می‌رسد یا نه.



درصدد آغاز عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب هستیم

مرزبان بساطی؛ معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار سرپل‌ذهاب نیز در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب  ۹۹هکتار از اراضی دیواره شهرستان انتخاب شد که درجه یک و دو است و باید بلامانع بودن آن توسط آمپر اراضی شهرستان اعلام شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی افزود: به جز این اراضی ۵۲هکتار نیز در قره‌بلاغ انتخاب و معرفی و تمام استعلامات آن اخذ شده و درحال انتقال سند به دولت به‌نام سازمان ملی زمین و مسکن و زمین است همچنین استعلامات جهاد کشاورزی، امور آب و سامانه گرمسیری در خصوص این زمین کسب شده و فقط میراث فرهنگی جواب استعلام مربوطه را نداده است که امیدواریم با کسب پاسخ این استعلام طرح نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب نیز همانند سایر شهرستان‌ها آغاز شود.

بساطی گفت: طرح اولیه نهضت ملی مسکن در سرپل‌ذهاب توسط مشاور طرح در حال انجام است و انتظار داریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیات اجرایی آن در سرپل‌ذهاب آغاز شود که البته در این طرح تعداد ۸هزار ۵۳ نفر متقاضی ثبت‌نام کرده‌اند که تاکنون تعداد ۲هزار و ۴۸۹ نفر تأیید نهایی شده مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد، متقاضیان سرپل‌ذهابی طرح نهضت ملی مسکن در انتظار به نتیجه رسیدن انتخاب زمین مستعد و اجرای طرح هستند شاید با اجرای آن آرزوی دیرینه خانه‌دار شدن آن‌ها محقق شود که البته این موضوع نیازمند عزم جدی مسئولان امر و پیگیری‌های مستمر آن‌ها است.