پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۸
معضلی فراگیر حتی در شهرستان‌های مرزی؛

تصادف و ترافیک پیامدهای سدمعبر کسبه سرپل‌ذهابی

بازی دراز 1404: پدیده شوم سدمعبر حتی در مرزی‌ترین نقاط کشور هم رخنه کرده و سلامت و آسایش مردم را نشانه گرفته است.

سد معبر به عنوان یکی از معضلات اجتماعی و چالش‌های پیش روی مدیریت شهری در جوامع مختلف مشکلات بسیاری را به‌وجود آورده است؛ ایجاد حوادث ناگوار در اثر تغییر مسیرهای اجباری برای عابران پیاده، ایجاد ترافیک خودرویی، سخت شدن تردد عابران در پیاده‌روها و… از جمله مشکلاتی است که وجود اجناس و کالاهای مغازه‌ها در پیاده‌روها و همچنین وجود دست‌فروشان و بساط‌های پهن‌شده در داخل پیاده روها برای شهروندان به‌وجود می‌آورد. 

ایجاد سد معبر تنها مربوط به دست‌فروشان نیست بلکه علاوه بر دست‌فروشان بسیاری از مغازه‌داران نیز با گذاشتن وسائل و اجناس مغازه خود در محدوده پیاده‌رو علاوه بر اشغال بخشی از پیاده‌رو و معابر عمومی باعث ایجاد اختلال در عبور و مرور عابران پیاده نیز می‌شوند. 

پارک خودرو فروشندگان دوره‌گرد و گاری‌های سیار و همچنین خودروهای مختص به آن‌هایی که در پیاده‌روها بساط می‌کنند اغلب جای پارک خودروها در داخل خیابان‌ها را اشغال کرده و دیگر جای پارکی در داخل بازار برای مردم وجود ندارد که این باعث پارک خودرو در داخل کوچه‌ها می‌شود که از امنیت بسیار پایینی برخوردار بوده و گاهی اوقات باعث سرقت وسائل داخل خودروها توسط سارقان می‌شود. 

کریمی از شهروندان سرپل‌ذهابی در این رابطه به خبرنگار مرصادنیوز، گفت: مغازه‌ها و دست‌فروشان بخش زیادی از پیاده‌روها در بازار را اشغال کرده و برای رفت و آمد مردم مشکل ایجاد می‌کند و تردد عابرین خصوصا خانم‌ها به سختی انجام می‌شود که لازم است در این خصوص برخورد لازم انجام شود. 

برخورد با دست فروشان و مغازه‌هایی که پیاده‌روها را اشغال کرده‌اند از یک سو احقاق حقوق تضییع شده مردم است و از سوی دیگر چون این برخورد باتوجه به ممانعت کسبه و دست فروشان از جمع کردن کالا و اجناس خود گاهی اوقات با استفاده از جبر انجام می‌گیرد ممکن است توسط همان مردمی که حقشان تضییع شده مانند یک عمل مستبدانه به آن نگاه شود پدر حالیکه از سد معبر گلایه دارند اما با تماشای برخورد با آن‌ها با این نگاه که دست فروش فردی بیکار است که برای کسب روزی حلال و امرار معاش خانواده خود به دست فروشی می‌پردازد به نوعی به او حق داده و از برخورد با آن‌ها ناراحت شوند.

برخورد با مصادیق سد معبر در شهر بالاخره باید انجام شود لذا خبرنگار ما راهی فرمانداری شده و در گفتگو با معاون برنامه ریزی فرمانداری جویای اقدامات شهرستان در این خصوص شده است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری سرپل‌ذهاب دراین مورد اظهارداشت: برای برخورد با سد معبر در خیابانهای شهر تاکنون چندین جلسه باحضور دادستان و عوامل شهرداری برگزار شده که مصوباتی درایت خصوص تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است.

رزبان بساطی افزود: این کار برعهده شهرداری است که با فعال کردن واحد اجرائیات خود بااین پدیده در سطح شهر مقابله کنند.

وی تصریح کرد: یکی از پیشنهادات ما به شهرداری این است که هفت نقطه از شهر را که مشخص شده با احداث بازارچه‌های محلی محل مشخصی برای عرضه مایحتاج مردم در شهر ایجاد کرده و دستفروشان و فروشندگان دوره گرد را ساماندهی و در این بازارچه‌ها مستقر کنند که عملی بسیار موثر در رفع سدمعبر شهر می‌باشد. 

سد معبر علاوه بر ایجاد اختلال در عبور و مرور عابران و تردد خودروها باعث ایجاد بی‌نظمی در شهر شده و از طرفی موجب افزایش ترافیک  نیز خواهد شد.


انگیزه‌ای برای مقابله با سد معبر در سرپل‌ذهاب وجود ندارد

علی مرادیان در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهارداشت: جلسات بسیاری با حضور فرمانداری، دادستانی، انتظامی و شهرداری و شورای شهر برگزار شده و مصوباتی هم داشته است ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است. 

رئیس شورای اسلامی شهر سرپل‌ذهاب افزود: در شهرستان انگیزه‌ای برای مقابله با سد معبر که از مطالبات مردم است، وجود ندارد. 

وی تصریح کرد: برای رفع سد معبر در شهر باید تمام دستگاه‌های متولی پای کار بیایند و شهرداری به تنهایی نمی‌تواند با این پدیده مقابله کند. 

رئیس شورای اسلامی شهر سرپل‌ذهاب اذعان داشت: رفع اساسی سد معبر در شهر و روان‌سازی ترددها نیازمند این است که بازارچه‌های محلی در سطح شهر ایجاد شود تا بتوان با تمرکززدایی و پراکندگی عرضه مایحتاج مردم بار ترافیکی شهر را کاهش داد. 

وی در پایان افزود: مکانی که هم‌اکنون به فروشگاه رفاه اجاره داده شده مصوبه دارد که با انجام مزایده به میدان عرضه میوه و تره بار اختصاص داده شود ولی تاکنون این مصوبه شورا اجرا نشده و معلوم نیست دلیل اجرا نشدن آن چیست.

 

طرح‌های تمرکززدایی بازار در رفع سدمعبر سرپل‌ذهاب موثر است

علی قطره‌ای نیز در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، گفت: واحد اجرائیات مسئول مقابله با سدمعبر در داخل شهر است که با توجه به اینکه شهر سرپل‌ذهاب شهر کوچکی است و همه مردم همدیگر را می‌شناسند کسی که مسئول واحد اجرائیات می‌شود بعد از یک هفته از این مسئولیتش استعفا می‌دهد.

شهردار سرپل‌ذهاب افزود: امروز متاسفانه در داخل بازار مشاهده می‌شود که برخی از مغازه‌ها بخشی از پیاده‌رو را با وسائل خود اشغال کرده و به این وسیله حقوق مردم را تضییع می‌کنند که لازم است با آنها برخورد شود.

وی تصریح کرد: برخورد با این موارد که به نوعی احقاق حقوق مردم است مستلزم این است که ماموران اجرائیات به صورت جدی وارد عمل شده و در صورت ممانعت فروشندگان وسائل آنها را توقیف کنند که متاسفانه در این صورت با فیلم‌برداری و انتشار آن در فضای مجازی جای حق و ناحق عوض می‌شود.

قطره‌ای خاطرنشان کرد: مأمورین شهرداری که به دنبال احقاق حق خود مردم هستند از سوی همین مردم سرزنش شده و مانند جلاد با آنها برخورد می‌شود به همین علت است که کسی قبول نمی‌کند این مسئولیت را برعهده گیرد.

شهردار سرپل‌ذهاب اذعان کرد: برخورد با سد معبر از یک طرف قانون بوده و مصوبه شورای ترافیک شهرستان را دارد و از سوی دیگر یکی از مطالبات مهم شهروندان است که باید انجام گیرد اما در مرحله اجرا همه این موارد نادیده گرفته شده و فقط برخورد با فروشندگان بزرگنمایی می‌شود و مانند یک ظلم به فروشندگان به آن نگاه می‌شود در نتیجه هیچ‌کسی دوست ندارد جامعه مانند یک جلاد به وی نگاه کند.

وی خاطرنشان کرد: مغازه‌داران و فروشندگان باید خودشان حقوق مردم را رعایت کنند و از اشغال پیاده‌روها خودداری کنند و اگر کسی برای دادن تذکر به آنها اقدام می‌کند بدانند که بر حسب وظیفه‌ عمل می‌کند لذا باید بدون هیچ واکنشی تمکین کرده و پیاده‌رو را خالی کنند.

قطره‌ای گفت: طرح‌های تمرکززدایی بازار همچون ایجاد بازارچه‌های محلی در نقاط مختلف شهر نیز می‌تواند در رفع سد معبر در شهر تاثیرگذار باشد که شهرداری حتما آن را دنبال خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی مرصاد؛ آنچه که مسلم است برخورد با سد معبر باید توسط شهرداری انجام شود اما در این راه باید دستگاه‌های دیگر نیز با شهرداری همراه شوند و موضوع دیگر اینکه علاوه بر برخورد با سد معبر باید راه‌های دیگری همچون ساماندهی دست فروشان و انتخاب و ایجاد مکانی معین برای آنها «مانند طرحی که خود شهرداری به‌عنوان ایجاد بازارچه‌های محلی دارد » و انتقال دست‌فروشان به آنجا در دستورکار شهرداری و سایر دستگاه‌های متولی قرار گیرد تا ضمن کسب روزی حلال دست‌فروشان، سد معبر داخل شهر نیز برطرف شود.