پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

«الهام‌ علی‌اف» پیروز انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان شد

بازی دراز 1404:الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان برای پنجمین دوره متوالی کرسی ریاست جمهوری آذربایجان را به دست آورد.

به گزارش ایسنا، به‌دنبال عملیات ماه سپتامبر و تسلط دوباره بر منطقه قره‌باغ، تصور این پیروزی قاطع برای الهام علی‌اف می‌رفت. علی‌اف با کسب ۹۲ درصد آرا برای پنجمین دوره متوالی در انتخابات ریاست جمهوری روز چهارشنبه به پیروزی دست یافت.

مظاهر پناهوف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات جمهوری آذربایجان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مردم آذربایجان الهام علی‌اف را به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب کردند.»

به گزارش وب‌سایت دویچه‌وله، مشارکت در این انتخابات زودهنگام که یک سال زودتر و پس از بازپس‌گیری منطقه قره‌باغ در سپتامبر گذشته برگزار شد، ۶۷.۷ درصد بود.

چندین هزار تن از هواداران علی‌اف شامگاه چهارشنبه در خیابان‌های مرکز باکو تجمع کردند تا انتخاب مجدد او را جشن بگیرند. حامیان‌ علی‌اف با خواندن سرودهای میهنی و در دست داشتن تابلوهایی با پیام‌هایی مانند «آزادکننده قره‌باغ» و «ما به شما افتخار می‌کنیم» تجمع کردند.

گرچه درصدهای علی‌اف از ۹۳.۹ درصدی که در نظرسنجی‌های اولیه پس از انتخابات پیش‌بینی می‌شد فاصله داشت، اما حاشیه پیروزی همچنان بالاست. در انتخابات قبلی، او به طور کلی تنها حدود ۸۵ درصد آرا را به دست آورد.

در پی پیروزی علی‌اف در انتخابات، سران کشورهایی از جمله ایران و ترکیه به او تبریک گفتند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در پیامی انتخاب مجدد الهام علی‌اف به عنوان ریاست جمهوری آذربایجان را صمیمانه تبریک گفت و ابراز اطمینان کرد در دوره جدید ریاست جمهوری وی، شاهد ارتقای روابط و مناسبات دوستانه و برادرانه دو کشور باشیم. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم با ارسال پیامی، با آرزوی بهترین‌ها برای مردم جمهوری‌ آذربایجان، پیروزی علی‌اف را در انتخابات تبریک گفت. ‌