پربازدیدترین ها

کد خبر: 226699 ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴

مشکلات پسازلزله سرپل ذهاب تمامی ندارد؛

دروغی به نام تمدید امهال تسهیلات بانکی/ جریمه‌های سنگین بانک‌ها به کسادی کسب و کار زلزله‌زدگان کرمانشاه اضافه شد

بازی دراز 1404:قصه پرغصه فشار بانکها برمردم از سالگرد دوم زلزله آبانماه ۱۳۹۶ آغاز شده و این قصه همچنان تداوم دارد و مردم کلافه و دغدغه مند انتظار پیگیری جدی از مسئولین دارند.

دروغی به نام تمدید امهال تسهیلات بانکی/ جریمه‌های سنگین بانک‌ها به کسادی کسب و کار زلزله‌زدگان کرمانشاه اضافه شد

تمدید امهال تسهیلات بانکی زلزله زدگان برای یکسال دیگر که از سوی مسئولین استانی و شهرستانی وعده داده شده بود حتی با اتمام تاریخ آن نیز همچنان سرابی بیش نیست و به نتیجه لازم نرسیده است.

مردم شهرستان سرپلذهاب که با این وعده از پرداخت اقساط تسهیلات بانکی خودداری کرده بودند امروز با مشکلات بزرگی روبرو شده اند.

اعمال جریمه های سنگین بر اقساط معوق توسط بانکها و بدهکار بانکی بودن در استعلامات بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات مهمترین مشکل مردم در تقابل با بانکها می باشد.

برخی از شهروندان سرپلذهابی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشتند: دستورات معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر درخواستهای مسئولین استانی ما هم راه به جایی نبرده و هنوز این تلاشها همچنان ادامه دارد به نتیجه نرسیده است و به یک دغدغه تبدیل شده است.

 

در ادامه باید دید که دولت تدبیر و امید در ماههای پایانی خدمت خود این امتیاز را به زلزله زدگان خواهد داد ویا با خرید وقت و به پایان رساندن خدمت از کنار آن خواهد گذشت.

مرادی یکی از مغازه داران سرپلذهاب در ادامه با ما گفت: فشار بانکها باتوجه به وضعیت کرونایی کشور که بسیاری از کسب و کارها را تعطیل کرده و معیشت مردم را سخت کرده است بسیار بیشتر شده و دراین وضعیت که همه به دنبال حمایت از نیازمندان و کمک به افراد آسیب دیده و رعایت حال مردم هستند هیچگونه حمایت که هیچ هیچگونه رعایت حال مردمی در بانکها صورت نمیگیرد.

در ادامه باید گفت: مردم سرپلذهاب چشم امید بعد از عنایت خداوند به مسئولین دارند برای کمتر شدن فشار بانکها و جلوگیری از بازی کردن با روح و روان مردم در این وضعیت بحرانی شیوع کرونا چاره اندیشی مناسبی کنند.

امام جمعه سرپلذهاب خطیب جمعه شهرستان در ادامه با گفتگو با خبرنگار ما به مشکل معوقات بانکی مردم شهرستان اشاره کرد و گفت : مسئولین برای تمدید امهال یکسال دیگر تسهیلات مناطق زلزله زده به مردم وعده دادند و مردم براساس این وعده اقساط خودرا پرداخت نکردند که امروز می بینیم یکسال وعده داده شده به اتمام رسیده و وعده های مسئولین و تلاشهای صورت گرفته نتیجه نداده است .

وی افزود : امروز در سرپلذهاب کمتر کسی پیدا می شود که اقساط عقب افتاده بانکی نداشته باشد و کسی نمی تواند تسهیلات جدیدی دریافت کند چون در استعلام بانک مرکزی بدهکار نشان می دهد لذا در خواست ما از مسئولین این است که پیگیر باشند.

فاطمی نسب تصریح کرد : در تمام کشور باتوجه به وضعیت کرونا آسیبهای بسیاری بر کسب و کار مردم وارد شده و معیشت آنها را سخت کرده است در سرپلذهاب نیز این وضعیت باتوجه به مشکلات زلزله سخت تر شده است و بانکها نیز برای دریافت طلب خود مجبورند که به مردم پیام دهند که با روح و روان آنها بازی می شود لذا مسئولین باید توجه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند.

 

امام جمعه شهرستان خاطر نشان کرد : مسئولین اگر بعد از اتمام دوساله امهال تسهیلات به صراحت به مردم اعلام می کردند که امهال وجود ندارد امروز این مشکلات به این اندازه وجود نمی داشت و مردم حداقل می توانستند بخشی از اقساط خودرا پرداخت کنند و این جریمه های سنگین بر آنها نیز تحمیل نمی شد.

حجت الاسلام فاطمی نسب گفت:  این انتظار حاصل از وعده های هرروزه مسئولین باعث عقب افتادن بازپرداخت تسهیلات و جریمه های سنگین شده است لذا از فرماندار شهرستان می خواهیم که با قدرت وتوان مدیریتی خود  از طریق مقتضی پیگیر رفع این مشکل مردم باشند.

 

ایشان با اشاره به تلاشهای استاندار در ایام بازسازی شهرستان و تقدیر از زحمات ایشان عنوان داشت : استاندار از روز اول زلزله تا پایان بازسازی در کنار مردم بودند و انتظارداریم در این مورد نیز همچنان همراه مردم بوده و باقدرت این موضوع را تا حصوص نتیجه مناسب و رفع مشکل مردم دنبال کنند.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد