پربازدیدترین ها

کد خبر: 226865 ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷

یاداشت :

تهدیدات بانکها درسایه بی توجهی مسئولین

بازی دراز 1404:تهدیدات بانکها درسایه بی توجهی مسئولین برجان خسته زلزله زدگان سرپلذهابی افتاده است.

تهدیدات بانکها درسایه بی توجهی مسئولین

امهال تسهیلات زلزله زدگان برای مدت ۲ سال در ۲۱ آبان ۱۳۹۸ به پایان رسید و بانکها پس از مدتی که کاملا سکوت کرده بودند چندوقتی است که اقدامات خودرا برای دریافت اقساط عقب افتاده تسهیلات زلزله زدگان آغاز کرده اند.

ارسال پیامهای تهدید ، تماسهای مکرر ، ارسال نامه های مکتوب به آدرس وام گیرنده و ضامنین و ... از اقداماتی است که بانکها پس از گذشت چندماه از پایان یافتن مدت امهال ۲ساله تسهیلات انجام داده اند وباعث نارضایتی مردم شهرستان شده است.

امهال تسهیلات از ابتدا برای مدت ۲سال بود ولی با زلزله دوم در آذرماه سال ۱۳۹۷ و همچنین با مشکلاتی همچون تورم و کرانی بازار مصالح که برسرراه بازسازی بوجود آمد موضوع تمدید یکسال دیگر برای امهال تسهیلات از سوی استانداری و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی موجی از شادی را برای زلزله زدگان به ارمغان آورد . این موضوع از سوی استاندار پرتلاش کرمانشاه و نماینده سابق مردم در مجلس شورای اسلامی بارها مورد پیگیری قرارگرفت و مکتوبات متعددی با پاراف شدن دستور ازسوی مسئولین رده اول اجرایی کشور در دولت منتشر گردید که خیال مردم را برای یکسال دیگر راحت می کرد ولی با وجود گذشت بیش از ۱۰ ماه از پایان یافتن امهال ۲ ساله خبری از اجرایی شدن امهال یکساله نیست و مسئولین استانی و شهرستانی صرفا از پیگیری آن سخن گفته و هیچکدام باقطعیت از اجرا شدن آن خبرنمی دهند. همین چندروز پیش بود که این موضوع از سوی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درصحن علنی مجلس مطرح شده و در نطق خود بخاطر عدم اجرای آن از رئیس جمهور انتقاد کرده و خواستار اجرا شدن آن شدند.

مشکل اما از آنجا شروع شد که بانکها در روزهای ابتدایی پس از پایان یافتن مدت امهال ۲ساله در مراجعه مردم بصورت دوستانه و غیر رسمی عدم پرداخت اقساط تسهیلات را توصیه می کردند واز طرفی دیگر مسئولین استانی و شهرستانی از تحقق امهال یکسال دیگر سخن می گفتند و زلزله زدگان نیز بی خبر از همه جا ودرکمال خوشحالی اقساط خودرا پرداخت نکردند وامروز این اقساط برروی هم انباشه شده و ۱۰ ماه اقساط عقب افتاده و معوق با کلی جریمه دیرکرد را در برابر خود می بینند که اگر همچنان دلخوش به این امهال یکساله باشند و پرداخت کنند ممکن است با جریمه و اقساط بیشتر روبرو شده و کار به اجرا گذاشتن چک و سفته هایشان در بانک ویا مسدود شدن حساب ضامنین آنها برسد .

از همه این موضوعات اگر بگذریم باید این واقعیت را بپذیریم که مردم زلزله زده ای که هنوز هم درگیر بازسازی واحدهای مسکونی خودهستند توان پرداخت این اقساط معوق را ندارند و از سوی دیگر بانکهای شهرستان نیز مجبور به انجام قوانین و مقررات بانکی بوده واز خود اختیاری برای حل کردن این مسکل مردم وامهال تسهیلات زلزله زدگان ندارند .

چاره کار اما در درجه اول در دست دولت ودر درجه دوم در دست مسئولین استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که با پیگیری جدی و مکرر بتوانند هرچه سریعتر موافقت و اقدام دولت برای تمدید امهال یکساله تسهیلات را گرفته و مشکل مردم زلزله زده و بانکها را مرتفع نمایند تا بانکها نیز دست از سر مردم برداشته و این به جان مردم افتادن را خاتمه دهند .

 

‌نویسنده  :‌سیروس صدیقی